Çalışmalarımız

* Diyafram Çalışması

Kekemelik ve konuşma güçlüğü yaşayan bireyler malesef diyafram nefesi yapamazlar. Bunun en belirgin göstergesi burundan nefes aldıkları zaman göğüs kafesinin şişmesidir.

Konuşmasında problem olmayan kişiler burnundan nefes aldıklarında havanın önce karınlarını şişirdiğini farkederler. Tüm bunların sebebi alınan havanın diyafram zarı ve kaslarının yardımıyla ciğerlerin alt bölümündeki hava keselerine (loplara) inmesidir.

Diyafram zarı ve çevreleyen kasların çalışmaması sonucu hava bu keselere dolmaz buda havanın göğüste kalıp göğüs kafesini kasmaya başlar. Bu kasılan göğüs boyun kaslarını kasmaya başlar. Bu şekilde zincirleme bir reaksiyon olarak ses tellerinin kasılması durumu ortaya çıkar.

* Dil, Dudak ve Çene Hareketleri

Bu hareketlerde eksikliğinin, konuşma bozukluğu çeken bireyin farkettiği pek nadir görülür ama asıl gerçek konuşmanın ana unsurlarından olan dil, dudak ve çenede yeterlilik gösteren konuşma kusuru yoktur.

Konuşurken dilimiz, dudağımız ve çenemiz doğru hareket ediyor ise sorun yoktur ama doğru hareket etmiyor ise konuşmamızda problem oluşur.

* Diksiyon Egzersizleri

29 harfi çeşitli tekniklerle çalışıptüm harflerde doğru diksiyon sağlanması çalışmalarıdır.

* Bilgisayar Ortamında Telaffuz Güçlendirme

Özel sınıfımızda bilgisayar desteği ile farklı okuma ve konuşma, pratik ve kolaylaştırıcı teknikler ile kouşma kusuru olan bireye aktarılır.

* Toplantı ve Etkinlikler

Derslerde öğrenilen nefes kontrolü ve konuşma tekniklerini uygulamak amacıyla sohbetler düzenlenir. Bu sohbetlerde, bireyin kalabalık ortamda kanuşması sağlanarak kendine güven kazanması esastır.

Etkinliklerle merkezimizdeki bireylerin topluluk halinde eğlenmeleri, arkadaşlıklarının gelişmesi esastır. Çünkü merkezimizde çalışma yaparken diğer bireylerle iletişimi daha rahat yapması kendisi ve karşısındaki için çok önemli bir unsurdur.

Merkezimizde yapılan etkinliklerden bir kaç örnek verirsek;

– Halı saha maçları
– Bowling
– Piknikler
– Konserler
– Alışveriş merkezlerine geziler
– Etkinliklerden görüntüler için tıklayınız.

Çalışmalarımız

Doğru nefes alan, artikülasyon problemi olmayan kısaca konuşma organlarında sıkıntı yaşamayan bir kekemelik yoktur. Dolayısıyla bu eksikliklerin giderilmesi 2+2=4 tür. Bu eğitimler msn den veya cd’yi ver parayı metodlarıyla olmaz bir uzman eşliğinde takip edilerek bir buçuk iki ay kadar çalıştırılmalıdır.

Ayrıca herkesin konuşma organları örneğin dil yeteneği aynı değildir, dil kaslarının özellikleri aynı değildir ve konuşurken kullandığımız en önemli organlardan dil kas olarakta en güçlü kaslardan oluşur. Bu sebeple herkez aynı gün ve saat mezun edilemez ve önceden de bir iki haftada düzelir demekte hayalden öte birşey değildir. Çok çalışmak lazım çok fakat doğru, düzenli ve sabırlı EN AZ BİR BUÇUK İKİ AY.